Home » Sports » Multi Sports Events » Commonwealth Games Cycling Sports 2014

Commonwealth Games Cycling Sports 2014

 

Athletics Sports Badminton Sports Boxing Sports Cycling Sports Diving Sports Gymnastics Sports Hockey Sports Judo Sports Lawn Balls Sports Netballs Sports Rugby Sports Shooting Sports Squash Sports Swimming Sports Table Tennis Sports Triathlon Sports Weight Lifting Sports Wrestling Sports
Commonwealth Games 2014 - Glasgow, Scotland
Commonwealth Games Opening Ceremony 2014 Commonwealth Games Closing Ceremony 2014 Commonwealth Games Mascot 2014
Commonwealth Games Queen's Baton Relay 2014 Commonwealth Games Host Nations 2014 Commonwealth Games Results 2014
Commonwealth Games Medal Table 2014 Commonwealth Games Tickets 2014 Commonwealth Games Events 2014
Para Sports at Commonwealth Games 2014 Commonwealth Games Sports 2014 Commonwealth Games Glasgow 2014
Commonwealth Games Participating Nations 2014 Commonwealth Games Venues 2014  

 

Host city Glasgow, UK
Date(s) 24 July - 3 August 2014
Participation - athletes from - nations
Events 19 (4 Para-Sport)
Records set -

Schedule

Date Time Event
Thursday 24 July 11:00–13:45 Men's Sprint: Preliminary
Men's 4000m Team Pursuit: Preliminary
Para-Sport Event: Women's Sprint B (Tandem): Preliminary & Semi-Finals
16:00–18:45 Men's Team Sprint: Preliminary & Final
Men's 4000m Team Pursuit
Para-Sport Event: Women's Sprint B (Tandem)
Friday 25 July 11:00–13:30 Men's 4000m Individual Pursuit: Preliminary & Final
Men's Sprint: Quarter-Finals
Women's 3000m Individual Pursuit: Preliminary
16:00–18:30 Men's Sprint: Semi-Finals & Final
Para-Sport Event: Men's 1000m Time Trial B (Tandem)
Men's 4000m Individual Pursuit
Women's 3000m Individual Pursuit
Saturday 26 July 11:00–13:30 Para-Sport Event: Men's Sprint B (Tandem): Preliminary & Semi-Fianls
Men's 40km Points Race: Preliminary
Women's Sprint: Preliminary & Quarter-Finals
16:00–19:30 Para-Sport Event: Men's Sprint B (Tandem)
Men's 1000m Time Trial
Men's 40km Points Race
Women's Sprint: Semi-Finals & Classification Races (7th & 5th Place)
Women's 10km Scratch Race
Sunday 27 July 15:00–19:30 Men's Keirin: Preliminary, Semi-Finals, Final
Men's 20km Scratch Race: Preliminary & Final
Para-Sport Event: Women's 1000m Time Trial B (Tandem)
Women's Sprint: Bronze and Gold Medal Races
Women's 25km Points Race
Tuesday 29 July 11:30–16:00 Men's Cross-Country Mountain Bike
Women's Cross-Country Mountain Bike
Thursday 31 July 10:00–15:30 Men's Individual Time Trial
Women's Individual Time Trial
Sunday 03 August 08:30–17:00 Men's Road Race
Women's Road Race

Medal Table

 Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1 Australia (AUS) 7 9 8 24
2 England (ENG) 6 5 3 14
3 New Zealand (NZL) 6 4 5 15
4 Scotland (SCO) 2 2 1 5
5 Wales (WAL) 1 1 3 5
6 Canada (CAN) 1 1 1 3
7 Isle of Man (IOM) 0 1 0 1
8 Malaysia (MAS) 0 0 1 1
9 South Africa (RSA) 0 0 1 1
Total 23 23 23 69

Road Cycling Medalist

Event Gold Silver Bronze
Men's road race Geraint Thomas Wales (WAL) Jack Bauer New Zealand (NZL) Scott Thwaites England (ENG)
Men's time trial Alex Dowsett England (ENG) Rohan Dennis Australia (AUS) Geraint Thomas Wales (WAL)
Women's road race Lizzie Armitstead England (ENG) Emma Pooley England (ENG) Ashleigh Moolman Pasio South Africa (RSA)
Women's time trial Linda Villumsen New Zealand (NZL) Emma Pooley England (ENG) Katrin Garfoot Australia (AUS)

Mountain Bike Cycling Medalist

Event Gold Silver Bronze
Men's cross country Anton Cooper New Zealand (NZL) Samuel Gaze New Zealand (NZL) Daniel McConnell Australia (AUS)
Women's cross country Catharine Pendrel Canada (CAN) Emily Batty Canada (CAN) Rebecca Henderson Australia (AUS)

Track Cycling Medalist

Event Gold Silver Bronze
Men's sprint Sam Webster New Zealand (NZL)   Jason Kenny England (ENG)   Eddie Dawkins New Zealand (NZL)  
Men's keirin Matthew Glaetzer Australia (AUS)   Sam Webster New Zealand (NZL)   Mohd Azizulhasni Awang Malaysia (MAS)  
Men's 1km time trial Scott Sunderland Australia (AUS)   Simon van Velthooven New Zealand (NZL)   Matthew Archibald New Zealand (NZL)  
Men's team sprint Edward Dawkins Ethan Mitchell Sam Webster New Zealand (NZL) 43.181 Philip Hindes Jason Kenny Kian Emadi England (ENG) 43.706 Matthew Glaetzer Nathan Hart Shane Perkins Australia (AUS) 45.709
Men's individual pursuit Jack Bobridge Australia (AUS) 4:19.650 Alex Edmondson Australia (AUS) 4:24.620 Marc Ryan New Zealand (NZL) 4:23.559
Men's points race Thomas Scully New Zealand (NZL)   Peter Kennaugh Isle of Man (IOM)   Aaron Gate New Zealand (NZL)  
Men's scratch race Shane Archbold New Zealand (NZL)   Glenn O'Shea Australia (AUS)   Rene Pelletier Canada (CAN)  
Men's team pursuit Jack Bobridge Luke Davison Alex Edmondson Glenn O'Shea Australia (AUS) 3:54.851 Steven Burke Ed Clancy Andy Tennant Bradley Wiggins England (ENG) 4:00.136 Shane Archbold Pieter Bulling Marc Ryan Dylan Kennett New Zealand (NZL) OVL
Women's sprint Stephanie Morton Australia (AUS)   Anna Meares Australia (AUS)   Jessica Varnish England (ENG)  
Women's 500m time trial Anna Meares Australia (AUS) 33.435 Stephanie Morton Australia (AUS) 34.079 Jessica Varnish England (ENG) 34.267
Women's individual pursuit Joanna Rowsell England (ENG) 3:31.615 Annette Edmondson Australia (AUS) 3:35.450 Amy Cure Australia (AUS) 3:35.384
Women's points race Laura Trott England (ENG)   Elinor Barker Wales (WAL)   Katie Archibald Scotland (SCO)  
Women's scratch race Annette Edmondson Australia (AUS)   Amy Cure Australia (AUS)   Elinor Barker Wales (WAL)  

Para-track Cycling Medalist

Event Gold Silver Bronze
Men's tandem sprint B Scotland Neil Fachie Craig Maclean (pilot)   Australia Kieran Modra Jason Niblett (pilot)   Australia Paul Kennedy Thomas Clarke (Pilot)  
Men's tandem 1km time trial B Scotland Neil Fachie Craig Maclean (pilot) 1:02.096 GR Australia Kieran Modra Jason Niblett (pilot) 1:02.244 Wales Matt Ellis Ieuan Williams (pilot) 1:04.095
Women's tandem sprint B Sophie Thornhill Helen Scott (pilot) England (ENG)   Aileen McGlynn Louise Haston (pilot) Scotland (SCO)   Brandie O'Connor Breanna Hargreave (pilot) Australia (AUS)  
Women's tandem 1km time trial B England Sophie Thornhill Helen Scott (pilot)   Scotland Aileen McGlynn Louise Haston (pilot)   Australia Brandie O'Connor Breanna Hargreave (pilot)