Home » Sports » Multi Sports Events » Commonwealth Games Athletics Sports 2014

Commonwealth Games Athletics Sports 2014

 

Commonwealth Games Athletics Sports 2014
Athletics Sports Badminton Sports Boxing Sports Cycling Sports Diving Sports Gymnastics Sports Hockey Sports Judo Sports Lawn Balls Sports Netballs Sports Rugby Sports Shooting Sports Squash Sports Swimming Sports Table Tennis Sports Triathlon Sports Weight Lifting Sports Wrestling Sports

 

Commonwealth Games 2014 - Glasgow, Scotland
Commonwealth Games Opening Ceremony 2014 Commonwealth Games Closing Ceremony 2014 Commonwealth Games Mascot 2014
Commonwealth Games Queen's Baton Relay 2014 Commonwealth Games Host Nations 2014 Commonwealth Games Results 2014
Commonwealth Games Medal Table 2014 Commonwealth Games Tickets 2014 Commonwealth Games Events 2014
Para Sports at Commonwealth Games 2014 Commonwealth Games Sports 2014 Commonwealth Games Glasgow 2014
Commonwealth Games Participating Nations 2014 Commonwealth Games Venues 2014  

 

Host city Glasgow, Scotland
Date(s) 27 July - 2 August 2014
Main stadium Hampden Park, Glasgow
Participation - athletes from - nations
Events 44 (6 Para-Sport)

Athletics Schedule

Date Time Stage Gender Event
Sunday 27 July 2014 09:00–13:00 Classification Both Men's Marathon (09:00)
Women's Marathon (09:30)
14:30–18:00 Preliminary Men 100m (Round 1 and 2)
Shot Put
Women 100m (Round 1)
400m (Round 1)
Hammer Throw
Classification Men 5,000m
Women Para-Sport Long Jump (F37/38)
Monday 28 July 2014 10:00–13:00 Preliminary Men Para-Sport 100m (T37) (Round 1)
400m (Round 1)
High Jump
Hammer Throw
Women Para-Sport 100m (T12) (Round 1)
1500m (Round 1)
Classification Men Para-Sport Discus Throw (F42/44)
Decathlon: 100m, Long Jump & Shot Put
19:00–22:00 Preliminary Women Triple Jump
Classification Men 100m (Semi-Final & Final)
Para-Sport 100m (T37)
Shot Put
Decathlon: 400m & High Jump
Women 100m (Semi-Final & Final)
400m (Semi-Final)
Para-Sport 100m (T12)
Hammer Throw
Tuesday 29 July 2014 10:00–13:15 Preliminary Men Para-Sport 1500m (T54) (Round 1)
800m (Round 1)
110m Hurdles (Round 1)
400m Hurdles (Round 1)
Long Jump
Women Para-Sport 1500m (T54) (Round 1)
Shot Put
Javelin Throw
Classification Men Decathlon: 110m Hurdles, Pole Vault & Discus Throw
Women Heptathlon: 100m Hurdles & High Jump
19:00–22:30 Classification Men 400m (Semi-Final)
110m Hurdles
Hammer Throw
Decathlon: 1500m & Javelin Throw
Women 400m
1500m
10,000m
Triple Jump
Heptathlon: 200m & Shot Put
Wednesday 30 July 2014 10:00–13:00 Preliminary Men 200m (Round 1)
Pole Vault
Discus Throw
Women 400m Hurdles (Round 1)
High Jump
Long Jump
Classification Men 400m Hurdles (Semi-Final)
Women Heptathlon: Long Jump
19:00–22:15 Preliminary Men 200m (Round 2)
Women 200m (Round 1)
Classification Men 800m (Semi-Final)
400m
High Jump
Long Jump
Women 3,000m Steeplechase
Shot Put
Javelin Throw
Heptathlon: 800m & Javelin Throw
Thursday 31 July 2014 19:00–22:30 Preliminary Women 800m (Round 1)
100m Hurdles (Round 1)
Pole Vault
Discus Throw
Classification Men 200m (Semi-Final & Final)
Para-Sport 1500m (T54)
800m
400m Hurdles
Discus Throw
Women 200m (Semi-Final & Final)
Para-Sport 1500m (T54)
400m Hurdles
Long Jump
Friday 1 August 2014 19:00–22:30 Preliminary Men 1500m (Round 1)
4 x 100m Relay (Round 1)
4 x 400m Relay (Round 1)
Triple Jump
Javelin Throw
Women 4 x 100m Relay (Round 1)
4 x 400m Relay (Round 1)
Classification Men 3,000m Steeplechase
10,000m
Pole Vault
Women 100m Hurdles
800m
High Jump
Discus Throw
Saturday 2 August 2014 19:00–22:30 Classification Men 4 x 100m Relay
4 x 400m Relay
1500m
Triple Jump
Javelin Throw
Women 4 x 100m Relay
4 x 400m Relay
5,000m
Pole Vault

Athletics Medal Summary

Medal Table

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 Kenya (KEN) 10 10 3 23
2 Jamaica (JAM) 10 3 6 19
3 Australia (AUS) 8 1 3 12
4 England (ENG) 5 13 9 27
5 Canada (CAN) 5 2 10 17
6 South Africa (RSA) 3 4 2 9
7 Nigeria (NGR) 3 3 1 7
9 New Zealand (NZL) 1 2 2 5
10 Scotland (SCO) 1 2 1 4
12 India (IND) 1 1 1 3
11 Uganda (UGA) 1 0 2 3
8 Grenada (GRN) 1 0 1 2
13 Botswana (BOT) 1 0 0 1
14 Trinidad and Tobago (TTO) 0 3 4 7
16 Wales (WAL) 0 2 1 3
15 Cyprus (CYP) 0 2 0 2
17 Mozambique (MOZ) 0 1 0 1
18 Namibia (NAM) 0 0 2 2
19 Bahamas (BAH) 0 1 1 2
20 Barbados (BAR) 0 0 1 1
Saint Lucia (LCA) 0 0 1 1
Total 50 50 51 151

Athletics Men Medal Summary

Event Gold Silver Bronze
100 metres Kemar Bailey-Cole Jamaica (JAM) 10.00 Adam Gemili England (ENG) 10.10 Nickel Ashmeade Jamaica (JAM) 10.12
200 metres Rasheed Dwyer Jamaica (JAM) 20.14 Warren Weir Jamaica (JAM) 20.26 Jason Livermore Jamaica (JAM) 20.32
400 metres Kirani James Grenada (GRN) 44.24 GR Wayde van Niekerk South Africa (RSA) 44.68 Lalonde Gordon Trinidad and Tobago (TRI) 44.78
800 metres Nijel Amos Botswana (BOT) 1:45.18 David Rudisha Kenya (KEN) 1:45.48 Andre Olivier South Africa (RSA) 1:46.03
1500 metres James Kiplagat Magut Kenya (KEN) 3:39.31 Ronald Kwemoi Kenya (KEN) 3:39.53 Nick Willis New Zealand (NZL) 3:39.60
5,000 metres Caleb Ndiku Kenya (KEN) 13:12.07 Isiah Kiplangat Koech Kenya (KEN) 13:14.06 Zane Robertson New Zealand (NZL) 13:16.52
10,000 metres Moses Kipsiro Uganda (UGA) 27:56.11 Josphat Bett Kipkoech Kenya (KEN) 27:56.14 Cameron Levins Canada (CAN) 27.56.23
110 metres hurdles Andrew Riley Jamaica (JAM) 13.32 William Sharman England (ENG) 13.36 Shane Brathwaite Barbados (BAR) 13.49
400 metres hurdles Cornel Fredericks South Africa (RSA) 48.50 Jehue Gordon Trinidad and Tobago (TRI) 48.75 Jeffery Gibson Bahamas (BAH) 48.78
3,000 metres steeplechase Jonathan Ndiku Kenya (KEN) 8:10.44 Jairus Birech Kenya (KEN) 8:12.68 Ezekiel Kemboi Cheboi Kenya (KEN) 8:19.73
4×100 metres relay Jamaica (JAM) Jason Livermore Kemar Bailey-Cole Nickel Ashmeade Usain Bolt Kimmari Roach Julian Forte 37.58 GR England (ENG) Adam Gemili Harry Aikines-Aryeetey Richard Kilty Danny Talbot James Ellington Andrew Robertson 38.02 Trinidad and Tobago (TTO) Keston Bledman Marc Burns Rondel Sorrillo Richard Thompson 38.10
4×400 metres relay England (ENG) Conrad Williams Michael Bingham Daniel Awde Matthew Hudson-Smith Nigel Levine 3:00.46 Bahamas (BAH) Latoy Williams Michael Mathieu Alonzo Russell Chris Brown Andretti Bain 3:00.51 Trinidad and Tobago (TTO) Lalonde Gordon Jarrin Solomon Renny Quow Zwede Hewitt Jehue Gordon 3:01.51
Marathon Michael Shelley Australia (AUS) 2:11:15 PB Stephen Chemlany Kenya (KEN) 2:11:58 Abraham Kiplimo Uganda (UGA) 2:12:23
High jump Derek Drouin Canada (CAN) 2.31 Kyriakos Ioannou Cyprus (CYP) 2.28 Michael Mason Canada (CAN) 2.25
Pole vault Steven Lewis England (ENG) 5.55 Luke Cutts England (ENG) 5.55 Shawnacy Barber Canada (CAN) 5.45
Long jump Greg Rutherford England (ENG) 8.20 Zarck Visser South Africa (RSA) 8.12 Rushwahl Samaai South Africa (RSA) 8.08
Triple jump Khotso Mokoena South Africa (RSA) 17.20 m Tosin Oke Nigeria (NGR) 16.84 m Arpinder Singh India (IND) 16.63 m
Shot put O'Dayne Richards Jamaica (JAM) 21.61 GR Tom Walsh New Zealand (NZL) 21.19 Tim Nedow Canada (CAN) 20.59
Discus throw Vikas Gowda India (IND) 63.64m Apostolos Parellis Cyprus (CYP) 63.32m Jason Morgan Jamaica (JAM) 62.34m
Hammer throw James Steacy Canada (CAN) 74.16 Nicholas Miller England (ENG) 72.99 Mark Dry Scotland (SCO) 71.64
Javelin throw Julius Yego Kenya (KEN) 83.87 m Keshorn Walcott Trinidad and Tobago (TTO) 82.67 m Hamish Peacock Australia (AUS) 81.75 m
Decathlon Damian Warner Canada (CAN) 8282 Ashley Bryant England (ENG) 8109 Kurt Felix Grenada (GRN) 8070 NR

Athletics Mens Para-Sport Medal Summary

Event Gold Silver Bronze
100 metres (T37) Fannie Van Der Merwe South Africa (RSA) 11.65 Charl Du Toit South Africa (RSA) 11.89 Rhys Jones Wales (WAL) 12.04
1500 metres (T54) David Weir England (ENG) 3:21.67 Kurt Fearnley Australia (AUS) 3:23.08 Alex Dupont Canada (CAN) 3:23.26
Discus Throw (F42/44) Dan Greaves England (ENG) 59.21 Aled Davies Wales (WAL) 46.83 Richard Okigbazi Nigeria (NGR) 39.38

Athletics Women Medal Summary

Event Gold Silver Bronze
100 metres Blessing Okagbare Nigeria (NGR) 10.85 GR Veronica Campbell-Brown Jamaica (JAM) 11.03 Kerron Stewart Jamaica (JAM) 11.07
200 metres Blessing Okagbare Nigeria (NGR) 22.25 Jodie Williams England (ENG) 22.50 Bianca Williams England (ENG) 22.58
400 metres Stephenie Ann McPherson Jamaica (JAM) 50.67 Novlene Williams-Mills Jamaica (JAM) 50.86 Christine Day Jamaica (JAM) 51.09
800 metres Eunice Sum Kenya (KEN) 2:00.51 Lynsey Sharp Scotland (SCO) 2:01.34 Winnie Nanyondo Uganda (UGA) 2:01.38
1500 metres Faith Kibiegon Kenya (KEN) 4:08.94 Laura Weightman England (ENG) 4:09.24 Kate Van Buskirk Canada (CAN) 4:09.41
5,000 metres Mercy Cherono Kenya (KEN) 15:07.21 Janet Kisa Kenya (KEN) 15:08.90 Jo Pavey England (ENG) 15:08.96
10,000 metres Joyce Chepkirui Kenya (KEN) 32:09.35 Florence Kiplagat Kenya (KEN) 32:09.48 Emily Chebet Kenya (KEN) 32:10.82
100 metres hurdles Sally Pearson Australia (AUS) 12.67 Tiffany Porter England (ENG) 12.80 Angela White Canada (CAN) 13.02
400 metres hurdles Kaliese Spencer Jamaica (JAM) 54.10 Eilidh Child Scotland (SCO) 55.02 Janieve Russell Jamaica (JAM) 55.64
3,000 metres steeplechase Purity Kirui Kenya (KEN) 9:30.96 Milcah Cheywa Kenya (KEN) 9:31.30 Joan Kipkemoi Kenya (KEN) 9:33.34
4×100 metres relay Jamaica (JAM) Kerron Stewart Veronica Campbell-Brown Schillonie Calvert Shelly-Ann Fraser-Pryce Elaine Thompson 41.83 GR Nigeria (NGR) Gloria Asumnu Blessing Okagbare Dominique Duncan Lawreta Ozoh Patience George 42.92 England (ENG) Asha Philip Bianca Williams Jodie Williams Ashleigh Nelson Anyika Onuora Louise Bloor 43.10
4×400 metres relay Jamaica (JAM) Christine Day Novlene Williams-Mills Anastasia le-Roy Stephanie McPherson Janieve Russel Shericka Williams 3:23.82 GR Nigeria (NGR) Patience George Regina George Ada Benjamin Folashade Abugan Funke Oladoye Omolara Omotoso 3:24.71 England (ENG) Christine Ohuruogu Shana Cox Kelly Massey Anyika Onuora Emily Diamond Margaret Adeoye 3:27.24
Marathon Flomena Cheyech Daniel Kenya (KEN) 2:26:45 Caroline Kilel Kenya (KEN) 2:27:10 Jessica Trengove Australia (AUS) 2:30:12 PB
High jump Eleanor Patterson Australia (AUS) 1.94m Isobel Pooley England (ENG) 1.92m PB Levern Spencer Saint Lucia (LCA) 1.92m
Pole vault Alana Boyd Australia (AUS) 4.50 m Sally Peake Wales (WAL) 4.25 m Alysha Newman Canada (CAN) 3.80 m
Sally Scott England (ENG)
Long jump Ese Brume Nigeria (NGR) 6.56 Jazmin Sawyers England (ENG) 6.54 Christabel Nettey Canada (CAN) 6.49
Triple jump Kimberly Williams Jamaica (JAM) 14.21 Laura Samuel England (ENG) 14.09 Ayanna Alexander Trinidad and Tobago (TRI) 14.01
Shot put Valerie Adams New Zealand (NZL) 19.88 Cleopatra Borel Trinidad and Tobago (TRI) 18.57 Julie Labonte Canada (CAN) 17.58
Discus throw Dani Samuels Australia (AUS) 64.88 Seema Punia India (IND) 61.61 Jade Lally England (ENG) 60.48
Hammer throw Sultana Frizell Canada (CAN) 71.97 GR Julia Ratcliffe New Zealand (NZL) 69.96 Sophie Hitchon England (ENG) 68.72
Javelin throw Kim Mickle Australia (AUS) 65.96 GR Sunette Viljoen South Africa (RSA) 63.19 Kelsey-Lee Roberts Australia (AUS) 62.95
Heptathlon Brianne Theisen-Eaton Canada (CAN) 6597 Jessica Zelinka Canada (CAN) 6270 Jessica Taylor England (ENG) 5695

Athletics Womens Para-Sport Medal Summary

Event Gold Silver Bronze
100 metres (T12) Libby Clegg Scotland (SCO) 12.20 Maria Muchavo Mozambique (MOZ) 13.33 Lahja Ishitile Namibia (NAM) 13.48
1500 metres (T54) Angela Ballard Australia (AUS) 3:59.20 Diane Roy Canada (CAN) 3:59.55 Jade Jones England (ENG) 4:00.19
Long Jump (F37/38) Jodi Elkington (AUS) 4.39 Bethy Woodward (ENG) 4.00 NR Johanna Benson (NAM) 3.82