Home » Sports » Football » AFL » AFL Draft

AFL Draft

 

AFL Pre-season Draft 2013

Round Pick Player Recruited from League Drafted to
1 1 Bret Thornton Carlton AFL Greater Western Sydney
1 2 Pass Western Bulldogs
1 3 Sam Colquhoun Central District SANFL Port Adelaide
1 4 Pass Brisbane Lions
1 5 Pass Richmond
1 6 Will Hams Gippsland Power TAC Cup Essendon
1 7 Pass Carlton
1 8 Jack Hannath Central District SANFL Fremantle
1 9 Pass Collingwood
1 10 Nick Joyce Adelaide AFL Adelaide
1 11 Kurt Tippett Adelaide AFL Sydney
2 12 Dean Brogan Greater Western Sydney AFL Greater Western Sydney
2 13 Pass Carlton
2 14 Jesse Crichton Fremantle AFL Fremantle
2 15 Pass Collingwood
2 16 Pass Sydney
3 17 Pass Sydney

AFL Rookie Draft 2013

Round Pick Player Recruited from League Drafted to
1 1 Pass Greater Western Sydney
1 2 Leigh Osbourne Frankston VFL Gold Coast
1 3 Nathan Stark Glenelg SANFL Melbourne
1 4 Brett Goodes Williamstown VFL Western Bulldogs
1 5 Kane Mitchell Claremont WAFL Port Adelaide
1 6 Nicholas Hayes Woodville West Torrens SANFL Brisbane Lions
1 7 Ricky Petterd Melbourne AFL Richmond
1 8 Ariel Steinberg Essendon AFL Essendon
1 9 Jaryd Cachia Norwood SANFL Carlton
1 10 Tim McGenniss Dandenong Stingrays TAC Cup North Melbourne
1 11 Matthew Taberner Murray Bushrangers TAC Cup Fremantle
1 12 Callum Sinclair Subiaco WAFL West Coast
1 13 Kyle Martin Frankston VFL Collingwood
1 14 Kyle Hartigan Werribee VFL Adelaide
1 15 John Ceglar Collingwood AFL Hawthorn
1 16 Jake Lloyd North Ballarat Rebels TAC Cup Sydney
2 17 Pass Greater Western Sydney
2 18 Pass Gold Coast
2 19 Mitch Clisby North Adelaide SANFL Melbourne
2 20 Justin Hoskin Port Adelaide Magpies SANFL Port Adelaide
2 21 Callum Bartlett Brisbane Lions AFL Brisbane Lions
2 22 Sam Lonergan Essendon AFL Richmond
2 23 Andrew Collins Carlton AFL Carlton
2 24 Ben Speight North Melbourne AFL North Melbourne
2 25 Alex Howson East Fremantle WAFL Fremantle
2 26 Jamie Bennell Melbourne AFL West Coast
2 27 Sam Dwyer Port Melbourne VFL Collingwood
2 28 Ciaran Kilkenny Dublin GAA GAA Hawthorn
2 29 Xavier Richards Sandringham Dragons TAC Cup Sydney
3 30 Pass Greater Western Sydney
3 31 Pass Gold Coast
3 32 Pass Brisbane Lions
3 33 Orren Stephenson Geelong AFL Richmond
3 34 Cameron Richardson North Melbourne AFL North Melbourne
3 35 Adam Oxley Redland NEAFL Collingwood
3 36 Jack Osborn Alternative talent (Basketball) Adelaide
3 37 Dane Rampe UNSW-Eastern Suburbs AFL Sydney Sydney
4 38 Pass Greater Western Sydney
4 39 Pass Gold Coast
4 40 Cadeyn Williams Murray Bushrangers TAC Cup Richmond
4 41 Jack Frost Williamstown VFL Collingwood
4 42 Tim Klaosen Alternative talent (Basketball) Adelaide
4 43 Pass St Kilda
5 44 Pass Greater Western Sydney
5 45 Pass Gold Coast
5 46 Craig Moller Sydney Uni NEAFL Fremantle
5 47 Ben Hudson Brisbane Lions AFL Collingwood
6 48 Pass Gold Coast
6 49 Peter Yagmoor Collingwood AFL Collingwood
6 50 Daniel Robinson NSW/ACT Rams TAC Cup Sydney
7 51 Joseph Redfern Sydney Hills Eagles NEAFL Greater Western Sydney
7 52 Pass Gold Coast
7 53 Ben Richmond Alternative Talent (Basketball) Collingwood
8 54 Zac Williams Narrandera Riverina Football League Greater Western Sydney
8 55 Andrew Boston Broadbeach NEAFL Gold Coast
9 56 Jordon Bourke Morningside NEAFL Brisbane Lions
9 57 Brandon Jack Pennant Hills AFL Sydney Sydney
9 58 Sam Naismith North Shore AFL Sydney Sydney